Diabeetikuna aastaks reisile välismaale?

EstoniaTravelVanlife

Paljud teavad, paljud ei tea. Jah, olen juba alates 2005 aastast esimese tüübi diabeetik aga ma proovin mitte lasta sellest enda elu häirida. Kohati küll paneb muretsema, et kuidas ma ravimitega saan nii ja naa ning mismoodi ikka ellu jään välismaal. Proovin siia kirja panna siis enda kogemuse.

Sissejuhatuseks: Mis on diabeet?

1. tüüpi diabeet kuulub auto­immuunhaiguste hulka. Magusa söömine seda ei põhjusta. Täpne tekkemehhanism on teadmata. Arvatakse, et teatud geneetilise taustaga inimestel tekib keskkonna ja võimalik, et ka viiruste mõjul autoimmuunreaktsioon, mille käigus immuunsüsteem ründab insuliini tootvaid rakke. Koos insuliini tootvate rakkude hävimisega väheneb ka toodetava insuliini hulk, ning kujuneb välja diabeet. Mis paneb immuunsüsteemi valesti käituma, ei ole tänaseni täiesti selge. 1. tüüpi diabeeti haigestunu vajab püsivat ravi insuliiniga, s.t insuliinisüste. Tänasel päeval ei ole seda haigust võimalik ravida.

Lühidalt asi kokku võttes: Mul ei tööta pankreas ja keha ei saa ise insuliini tootmisega hakkama. Seetõttu olen sünnitud süstima ennast päevas ca. 5-6 korda insuliiniga ja mõõtma näpuotsast suhkrutaset veres.

Veelgi maalähedamaselt selgitades:

Kujutage ette, et olete koridoris ning teil on ühes käes kanister bensiiniga ja teises käes pudel veega. Bensiin sümboliseerib süsivesikuid ehk toitu mis tõstab veresuhkurt ning vesi sümboliseerib insuliini, mis langetab veresuhkurt. Teie kõrval olevas toas on keset tuba lõke. Teil on võimalik 5-6 korda päeva jooksul vaadata läbi lukuaugu ning hinnata lõkke temperatuuri. Teie eesmärgiks on see, et lõke oleks pidevalt 300 kraadi ja iga piilumisega saate otsustada, et kas valate juurde vett või bensiini, et saavutada soovitud tulemust. Aga peale piilumise ei tea te hästi, kas praegu lõke vaikselt hakkab kustuma või juba tõuseb temperatuur kuna mingi uus aine hakkas põlema. Täpselt sama on diabeediga. Mõõdad, otsustad mida edasi teed ja nii pidevalt.

Diabeediga reisimine, mis mured on?

Insuliini tuleb hoiustada 2-8c kraadi vahel, et ta toime ära ei kaoks või muutuks
Kui palju insuliini kaasa on vaja võtta?
Kas riigipiiride ületamisel tekib probleeme?
Palju mõõteribasid kaasa on vaja võtta?
Mis siis saab kui insuliin otsa saab, ära kaob, katki läheb, hävineb?

Tegelikult on aga nii, et üldse ei peaks muretsema. Insuliinraviga ravitav diabeet on nii tavaline, et ei ole ühegi riigipiiri ületamisega probleeme. Vähemasti Euroopas küll mitte. Samas olen pool maailma lennukiga ka läbi reisinud ja ühtegi probleemi pole olnud. Ilmselt oleks tark kaasa võtta enda raviarstilt mingi tõend aga minu pole seda siiamaani tarvis läinud.

Autoreisil hoiustamine on lihtne. Minul on osa pandud külmkappi, mis enamvähem tundub, et suudab temperatuuri hoida. Muud tagavarad on tavalise külmakastiga pandud pagasiruumi ning kuna autos on meil tavaliselt OK temp ja seal voodi all pagasiruumis veelgi jahedam siis hoiab kenasti alla 10c temperatuuri seal.

Kui aga peaks ravimid ära kaduma või hävinema on enamasti võimalik pöörduda erakliiniku poole, tuvastada 50 eurose vastuvõtuga enda diabeet ning saada retsept, et apteekist seda endale soetada. EMOd aitavad siis, kui peaks juhtuma mingi õnnetus ja on kiirelt vaja ravimeid. Portugalis on vähemalt nii, et saad insuliini isegi ilma retseptita osta enamvähem mõistliku hinna eest. Näiteks Lantust saab osta apteekist ilma retseptita 50 eurot viiene karp pen'e. Kui on paanika-maarika siis aitab kindlasti hädast välja.

Mõõteribad võtsin kõik kaasa, mis korraga sain välja osta apteekist ning nendega peaks nüüd välja tulema kuna seadus eelmine aasta muutus ja kogused suurenesid mõistlikuks. Ühtlasi on mul kaasas mõõte-aparaate mingi 3-4 tk, et kui midagi peaks juhtuma on asendused kohe käepärast võtta.

Seega ma julgustan kõiki diabeetikuid. Ärge kartke. Reisige. Diabeet on nii tavaline, et unistuste täitmine sinna taha ei tohiks kindlasti jääda!

Post a comment

Next How I got to the #vanlife? PART 1

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website